YiğidoHaber – Sivasspor Haberleri | Spor Haberleri

Bayramınız kutlu olsun

Bayramınız kutlu olsun
Bu haber 17 Mayıs 2019 - 7:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan.19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100.yılı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Vali Ayhan mesajında şunları söyledi.

“Anadolu’nun adeta dört bir yandan düşmanla sarıldığı bir dönemde 19 Mayıs 1919’da başlatılan bağımsızlık mücadelesi, Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk tarafından Samsun’da başlayan bağımsızlık mücadelesi dalga dalga tüm yurda yayılmış, tarihte eşine az rastlanılan bir kahramanlık destanı yazılmıştır. Bu destanın yazılmasında büyük rol oynayan illerden biri de muhakkak ki Sivas’tır. İlimizde 4 Eylül 1919 tarihinde düzenlenen Sivas Kongresi ile Milli Mücadelenin ana hatları belirlenmiş, 100 yıl önce Türkiye Cumhuriyetinin temelleri atılmıştır. Atatürk ve silah arkadaşlarının kendilerine duyduğu büyük güvene layık olan Sivas, her türlü baskı ve zorlamalara rağmen 108 gün boyunca Milli Mücadelenin yönetim merkezi olmuştur. 100. yılını yaşayan bu kutlu kongrenin heyecanını çeşitli etkinliklerle, tarihi mücadelenin ruhuna münhasır bir şekilde kutlamaya devam ediyoruz. Samsun, Amasya, Erzurum ve Sivas’ta da aynı coşkunun yaşandığına inanıyoruz.

Büyük Önder Atatürk’ün Türk Milletinin var olma mücadelesi açısından büyük önem taşıyan 19 Mayıs tarihini Türk Gençliğine armağan etmesi de büyük anlam taşımaktadır. Türk gençliğine olan inancını her fırsatta dile getiren Atatürk, bu güveni “Gençler! Cesaretimizi güçlendirip devam ettiren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli sembolü olacaksınız” sözleriyle açıkça ifade etmiştir. Günümüzde dünyanın en genç nüfusuna sahip olan ülkelerinden biri olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yıl sonra da gençlerimizden büyük beklentileri vardır. Geleceğin teminatı olarak gördüğümüz gençlerimizin; toplumsal hoşgörü ve uzlaşma kültürünü özümsedikleri, demokrasiye bağlı kaldıkları ve sürekli üretmek için çalıştıkları sürece önlerine hiçbir engelin çıkması mümkün değildir. Ben inanıyorum ki Milli şuura sahip, evrensel değerleri benimseyen ve donanımlı genç nesiller sayesinde ülkemiz medeni toplumlar arasında hak ettiği yeri mutlaka alacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anar, tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını en içten duygularımla kutlarım.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA