YiğidoHaber – Sivasspor Haberleri | Spor Haberleri
Abdullah Yiğit
Abdullah Yiğit

Neden Futbol Şehri Olamıyoruz? (Rakamlar Yalan Söylemez!)

Neden Futbol Şehri Olamıyoruz? (Rakamlar Yalan Söylemez!)
Bu haber 13 Haziran 2019 - 11:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Aslında bu sorunun cevabı birkaç cümle veya örnekle verilecek gibi değil! Sivasspor’un oynadığı lige bakıyorum,son 15 yılda hem Türk futboluna,hemde Sivas’a yaptığı katkıya bakıyorum,tesislerine,stadına,nüfusuna,şehrin futbola ilgisine ve kombine –bilet fiyatlarına,gelen-giden yıldız futbolculara bakıyorum,işin içinden çıkamıyorum! Şimdi Bursa’yı,Konya’yı,Adana’yı ve Eskişehir’i örnek vereceğim,o zamanda “ Buralar büyük şehir” diyeceksiniz! Peki o zaman nüfus yoğunluğu olarak aşağı yukarı Sivas’la aynı olan Trabzon’dan örnek verelim. Kendi sahasında oynadığı maçlarda 90 dakika boyunca takımlarına itici güç olarak destek vermeleri bir yana,seyirci ortalamaları da 25 bini aşmış durumda. Ayrıca passolig sayısıda 263 bin civarında. Buna karşılık Dünya yıldızı Robinho’nun da forma giydiği Sivasspor’un şu an itibariyle passolig sayısı 57 bin 421,seyirci ortalaması ise .8 bin 400. Aynı nüfusa sahip olduğumuz Trabzon,seyirci ortalamasında Sivas’ın 3 katından fazla. “İstanbul’da şu kadar milyon Sivaslı ve şu kadarda dernek var,Antalya’da ,İzmir’de Ankara’da bu kadar Sivaslı var” demekle olmuyormuş bu işler!

Sivasspor’un TFF 1.liginde oynadığı ve şampiyon olduğu 2016-2017 sezonundaki seyirci ortalamasının sadece 5 bin 44 olduğunu düşünürsek,aslında Sivaspor’un süper ligdeki seyirci ortalamasınında 5 binler bandında olduğunu söyleyebiliriz. Süper ligdeki Sivasspor’un seyirci ortalamasını 3 bin kadar artıran neden, ne yazık ki sadece ve sadece Fenerbahçe,Galatasaray ve Beşiktaş’ın 4 Eylül stadına gelmeleri. Bence Sivasspor’un en büyük problemi de bu! Yani İstanbul takımlarına duyulan özenti! Bunu sadece 4 Eylül stadında oynanan maçlarda tribünlere bakınca görmüyoruz,bizim “basın tribününün de” bile fark etmemiz mümkün! Süper ligde 2 sezon üst üste şampiyonluğa oynayan,Avrupa kupalarına giden ve bir sezonluk arayı saymazsak yaklaşık 15 yıldır süper ligde mücadele eden Sivasspor’un gündeminde bunlar olmamalı. Rakiplerinin bir maçlık bilet parasına.neredeye sezonluk kombineye sahip olma imkanı bulunan Sivaslı’ların artık takımlarına sıkı sıkı sarılmasının zamanı geldide geçiyor bile! Sivaslı’nın Sivasspor’a sahip çıkması için o kadar çok nedeni var ama,maçlara gitmemeleri için, hiç ama hiçbir mazereti yok!

Elimizde rakamsal bir veri yok ama,şunu kesin olarak biliyorum, “Sivas” adı ulusal ve uluslar arası medyada en çok Sivasspor’la anılıyor.Bu açıdan da bakıldığında Sivasspor’un bu şehir için ne kadar önemli olduğunu görmek mümkün oluyor. Şüphesiz ki bu konuda Sivaslı’nın bilinçlenmesi ve “Futbol sadece futbol değildir” gerçeğini görmesi lazım. Bu konuda da bizlere, yani medya mensupları kadar Sivasspor yönetimine de görevler düşüyor. Evet yönetim yıllardır Sivaslı’ya bu gururu yaşatıyor,Sivaslı bunun tam olarak farkında değil,o zaman “müşterinin ayağına gitmek” yani,insanları Sivasspor konusunda bilinçlendirmek,tıpkı sayın Vali Salih Ayhan’ın yaptığı gibi,özellikle öğrencilerin(gençlerin) stada gelmelerini sağlamak için bir takım çalışmalar yapılmalı.

Bu arada sayın Vali Salih Ayhan’ın başlattığı “Minik yiğidolar takımına sahip çıkıyor” projesi kapsamında, geçtiğimiz sezon yaklaşık 15 bin öğrenci Sivasspor’a 4 Eylül stadında destek verdi. Hazır yeri gelmişken,yıllardır özlemini duyduğum,hayalim olan”öğrencilerin Sivasspor maçlarına gelmesi” projesini daha kapsamlı ve daha yoğun şekilde hayata geçiren sayın Vali Salih Ayhan’a bir kez daha teşekkür ediyorum. Uzun lafın kısası,Sivasspor,Sivas’ın çok çok ilerisinde. Peki ama nasıl futbol şehri oluruz? Cevabı gayet basit! Herkes üzerine düşeni yaparsa…..

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA