YiğidoHaber – Sivasspor Haberleri | Spor Haberleri

Türkiye Oryantirink Şampiyonası başladı.

Türkiye Oryantirink Şampiyonası başladı.
Bu haber 19 Nisan 2019 - 15:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye Oryantiring Şampiyonası Sivas’ta  Başladı

Sivas Kongresi’nin 100’üncü Yılı Etkinleri kapsamında düzenlenen Türkiye Oryantiring Şampiyonası, 60 ilden 135 spor kulübü ve 2 bin 150 sporcunun katılımıyla başladı.

Kardeşler Kent Ormanı’nda düzenlenen ilk yarışlarda sporcular derece yapmak için kıyasıya yarıştı. 3 gün sürecek olan şampiyona Pazar günü Tarihi Kent Meydanı’nda yapılacak olan müsabakalarla sona erecek.

Şampiyona hakkında bilgi veren Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Hacer Akyüz, Sivas’ta böyle bir şampiyona düzenledikleri için mutlu olduklarını söyledi. Akyüz “19-21 Nisan tarihleri arasında Sivas Kongresi’nin 100’üncü Yılı Etkinlikleri kapsamında, Sayın Valimizin teklifleri ile burada Türkiye Şampiyonası’nı yapmaya bakanlığımızla beraber karar verdik. Şu an 2 bin 150 sporcu Sivas’ın tarihi sokaklarında dolaşarak, Kardeşler Kent Ormanı’nda orta mesafe parkurunda koşarak bu yarışları gerçekleştiriyor. Yine kent ormanında uzun mesafe koşusu olacak, Pazar günü de kent meydanında şampiyona sona erecek” dedi.

Vali Salih Ayhan’ın Destekleriyle Elektronik Sistem Kazandırılıyor

Oryantiring için Sivas’ın çok uygun alanlara sahip olduğunu ifade eden Akyüz, “Hiç Sivas’ı görmeyen sporcular Sivas’ı tanıdı. Herkes bu şehri çok beğendi, çok sevdi. Kardeşler Ormanı çok güzel, oryantiring için de uygun arazi yapısına sahip. Önümüzdeki dönemde burada milli takım kamplarının olmasını arzu eden sporcularımız, antrenörlerimiz var. Oryantring için harita çizildi, bundan sonra bu haritayı eğer herhangi bir işlem yapılmazsa biz 40-50 yıl kullanabiliriz. Vali  Salih Ayhan’ın destekleriyle buraya bir elektronik sistem kazandırılıyor. Oryantiring ile ilgili Sivas’ın başka bir şeye ihtiyacı kalmadı. Sivas yeni bir branşla tanıştı. Burada Türkiye Şampiyonası ilk kez yapılıyor. Bundan sonrada ulusal ve uluslararası şampiyonaların zemini hazırlanmış oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç ise Sivas Kongresi’nin 100’üncü yıl etkinlikleri kapsamında böyle bir şampiyonanın daha da anlamlı olduğunu ifade ederek, “Bu yılsonuna kadar 100’üncü yıl etkinlikleri kapsamında şehirde eğitim, kültür ve spor anlamında çok güzel çalışmalar olacak. Bundan sonra milli maçlar, Ziraat Türkiye Kupası Finali ve İşitme Engelliler Bisiklet Dünya Şampiyonası ilimizde gerçekleştirilecek.” ifadelerini kullandı.

Birinci gün yarışları sonunda dereceye giren 16-55 yaş arası erkek ve bayan 54 sporcuya madalyalarını; Vali Vekili Mehmet Polat, Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Hacer Akyüz, Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç ile diğer ilgililer verdi.

 

 

 

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA