YiğidoHaber – Sivasspor Haberleri | Spor Haberleri

“VAR” mı yok mu?

“VAR” mı yok mu?
Bu haber 01 Ekim 2019 - 5:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

VAR MI ? YOK MU?

Bizim çocukluğumuz da büyüklerimiz bizlere hikâye anlatmaya “bir varmış bir yokmuş” diye başlardılar. Şimdi maçlarda aynı sloganla başlar oldu.Günümüz futbol’unda her yıl bazı değişikliklere imza atılıyor. Değişikliklerin amacı futbol maçlarını daha izlenilebilir ve çekici hale getirmek. Adeta futbolu hantallıktan kurtarmak,daha çabuk oynanan oyunun yanı sıra heyecan ortamının tavan yapmasını sağlamak.Son olarak maçlarda sonuca direkt etki edecek hakem hatalarını bitirmek amacıyla geçen yıl uygulamaya başlanan VAR sistemi futbolumuza damga vurmaya devam ediyor.

Ülkemiz futbolunda geçen yıl süper ligde uygulanmaya başlayan VAR sisteminde bir çok uygulama hataları izledik. Bazı takımlara avantaj bazılarına ise dezavantaj sağlamasına rağmen bu sistem  futbol severler tarafından da kabul gördü.Geçen yıl yapılan uygulama hatalarına yetkililer zaman lazım düzelecek dediler.Ama bugün bakıyoruz maalesef düzelen hiçbir şey yok.Şunun altını çizelim VAR sistemin de bir sıkıntı yok bence de güzel ve adaletli bir mekanizma ama uygulayıcılar da sıkıntı büyük.Bu sezon öncesi bir çok seminer ve eğitimler gerçekleştirildi.Geçen sezon yapılan uygulama hataları üzerinde çalışmalar yapıldı.Yanlış karalar ders olarak verildi.Ha şu noktaya da parmak basmam lazım,VAR denilen bu sistemin başında hakemliği döneminde Sivasspor maçlarında oldukça sıkıntılı maçlara imza atan Koordinatör Barış ŞİMŞEK hoca var.Aldığımız bilgiler yanlış değilse Barış hocam ve Rize deplasmanında penaltımızı es geçen VAR hakemi Hüseyin GÖÇEK hocalar UEFA VAR sınavında başarılı olamamışlar.Öyle olunca da insanın aklı karışıyor.Gerçekten bu sistem anlaşılması zor bir sistem mi,yoksa bazı hakemler sistem,kural ve uygulama esası dinlemeden kafasına göre mi hareket ediyor.Şu an ki görünen gerçek bence bu.Alanya maçında hakemin yapmış olduğu hataya değinmeye bile gerek duymuyorum.Hakem kendinden o kadar emin ki son dakikalarda Alanya sporlu futbolcuların kendilerini yere bıraktığı 2 pozisyonda faul tespiti yaparken Fernando’nun düşürülmesine devam yorumu yapıyor.Alanyalı iki oyuncunun  düşüşünde faul nerede görebilen var mı?

Hakemlerimizin bence standart karar verme sıkıntıları var.Şimdi empati yapıyorum da böyle bir skandal karar Sivasspor’a değil de sesi oldukça fazla çıkan takımlara yapılsa neler olurdu.Hakemin bu karanını hata olarak göremiyorum,kasıt olduğu düşüncesi bende daha ağır basıyor.Sonuç son iki deplasman ve heba olan 3 puan,inşallah bu puanları armayız.

Birde MHK bu hafta sonu maçlarda atayacağı hakemler içersinde Umut MELER’e yer verecek mi,çok merak ediyorum.

Alanya deplasmanın da oynadığımız oyuna da değinecek olursam,çok fazla tatmin olmadığımı söyleyebilirim.Ama maçtan önce bir puana razı mısınız  desem herhalde hepimiz evet deriz.

Maça erken golle başlamamız biraz oyunumuz bozdu diyebilirim. Emre’nin sakatlığı sebebiyle bu maçta olmaması bizim adımıza  önemli bir eksiklikti. Rıza hoca rakibi iyi analiz etmiş ve tedbirlerini almıştı.Her şey hocanın istediği gibi gitti diyebilirim.Sadece  ikinci yarı uzun süre aşırı baskı yememiz bu maçta bizim adımıza önemli olumsuzluktu.Birde yediğimiz golde bizim ceza alanımızda rakipten tek oyuncu varken bizim  dört oyuncumuz bu topa müdahale edememesi defans adına eksi puandı.Maçın tamamına baktığımızda yakaladığımız pozisyonlarla bu maçı kazanabilirdik diyorum.Bu maç özelinde Alanya spor’un ligin lideri ve en son iç saha maçında Fenerbahçe’yi yenmiş bir takım olduğu gerçeğini de vurgulamak gerekir.

Unutmadan hakem hataları bu hafta sadece Sivasspor maçında olmadı.Pazar günü Cumhuriyet üniversitesi futbol sahasında oynanan Bal ligi maçını da izledim.Maçın hakemi C.Ü.Spor futbol takımı aleyhine verdiği 2 penaltı ve 1 kırmızı kartla adeta Üniversite spor’u felç etti.Samsun bölgesinden aynı gurupta 3 takım olmasına rağmen maça aynı bölgeden hakem verilmesi de oldukça manidar.C.Ü.Spor futbol takımının bu maçı kaybetmesi bence imkansız bir durumdu.Maçta 1-0 öne geçmiş ve de 2 golü arayan taraftı,yazık oldu.

Artık karar verseniz iyi olur VAR mısınız yok musunuz.Hakemleri konuşmadığımız haftalar temennisiyle hoşçakalın.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA